1941 წ. ნიმუშის წითელი არმია
ამ თავში (ისევე როგორც მთელ წიგნშიც მთლიანად) ჩვენ არ განვიხილავთ პროცესს, რომლის შედეგადაც საბჭოთა რუსეთი, ბოლომდე გაძარცვული მრავალწლიანი ომის მსვლელობისას (1914-დან 1920 წ. ჩათვლით), გადაიქცა უმძლავრეს სამხედრო დერჟავად. ამის შესახებ ამის გარეშეც ბევრია დაწერილი, ხოლო ჩვენ კი მოცემულ შემთხვევაში – საბჭოთა-გერმანული ომის პირველი კვირების საბრძოლო მოქმედებათა მსვლელობის შესწავლისა და გაგებისათვის – გვაინტერესებს არა მეთოდი, არა პროცესი, არამედ საბოლოო შედეგი. შემოვიფარგლებით მხოლოდ მოკლე ციტატით ერთი სავსებით ოფიციალური დოკუმენტიდან. 2008 წ. 2 აპრლს სახელმწიფო სათათბირომ მიიღო სპეციალური განცხადება, მიძღვნილი შიმშილის მსხვერპლთა ხსოვნისადმი. იქ, კერძოდ, ნათქვამია: „ძალადობრივი კოლექტივიზაციით გამოწვეული შიმშილის შედეგად რსფსრ-ის, ყაზახეთის, უკრაინის, ბელორუსიის ბევრი რეგიონი დაზარალდა. უჭმელობასთან დაკავშირებული შიმშილისა და ავადმყოფობათაგან 1932–1933 წლებში დაახლოებით 7 მლნ ადამიანი დაიღუპა. სსრკ-ის ხალხებმა უზარმაზარი ფასით ზღვიეს ინდუსტრიალიზაციისათვის, გიგანტური ეკონომიკური გარღვევისათვის, რომელიც იმ წლებში მოხდა...“
შვიდი მილიონი. დასავლეთ ევროპის არც ერთ ქვეყანას (თავად გერმანიის ჩაუთვლელად) არ განუცდია მეორე მსოფლიო ომის წლებში ისეთი მსხვერპლი, როგორიც სტალინის ქვეშევრდომებმა ჯერ კიდევ ეგრეთ წოდებულ „მშვიდობიანობის წლებში“ სსრკ-ის ფორსირებული მილიტარიზაციის საკურთხეველზე მიიტანეს. ხალხის იძულება რომ ემუშავათ სტალინმა და მისმა თანამებრძოლებმა იცოდნენ. შეიძლება (და საჭიროცაა) კამათი იმის შესახებ, რამდენად რაციონალურად იყო ორგანიზებული ეს უდიდესი შრომა კრიტერიუმის „ფასი – შედეგი“ თვალსაზრისით. ნებისმიერ შემთხვევაში „ფასი“ სტალინს ნაკლებად აწუხებდა, შედეგი კი გამოვიდა უზარმაზარი. წონადი, უხეში, ხილული.
დაგროვებული იარაღის ციკლოპურმა მთებმა საშუალება მისცეს შეექმნათ მსოფლიოში უმსხვილესი სახმელეთო არმია, რომლის შემადგენლობაშიც 1941 წ. ზაფხულისათვის ირიცხებოდა 198 მსროლელი (მათ შორის 19 სამთომსროლელი), 61 სატანკო, 31 მოტორიზებული, 13 საკავალეტრიო დივიზია. სულ 303 დივიზია. აგრეთვე 94 საკორპუსო არტპოლკი და მთავრი სარდლობის რეზერვის 74 არტპოლკი, 10 ПТАБР (მთავარი სარდლობის რეზერვის ტანკსაწინააღმდეგო საარტილერიო ბრიგადა), 16 საჰაერო-სადესანტო ბრიგადა. მიღებული ტრადიციის მიხედვით, ჩვენ არ დავიწყეთ ამ ჩამონათვალში შინაგან საქმეთა სახალხო კომისარიატის (შინსახკომის, НКВД) მეტად მრავალრიცხოვანი შენაერთებისა და ნაწილების შეყვანა.
მსროლელი დივიზია
XX საუკუნის პირველი ნახევრის არმიების საფუძველს, მთავარ ძალას თავდაცვაში, ერთადერთ ინსტრუმენტს, რომლის მეშვეობითაც შეიძლებოდა დაეკავებინათ ტერიტორია და მასზე გამაგრებულიყვნენ შეტევის მსვლელობისას, წარმოადგენდა ქვეითი ჯარი. „ნებისმიერი ვითარების რუკა აღმოსავლეთის ფრონტზე გვიჩვენებს, რომ როგორც უმრავლესი თავდაცვითი ბრძოლების მთავარ მიმართულებებზე, ისე მრავალრიცხოვანი გარღვევების უბნებზეც, უწინარეს ყოვლისა ქვეითი დივიზიები მოქმედებდნენ“ (მიდელდორფი).
მთავარი „აგური“, ძირითადი ტაქტიკური ერთეული იყო ქვეითი („მსროლელი“, როგორც ის წითელ არმიაში იწოდებოდა) დივიზია. ამ მეტად რთული და მრავალწახნაგოვანი „აგურის“ კონსტრუირებისას აუცილებელი იყო გადაეწყვიტათ ორი ამოცანა. ჯერ ერთი, უზრუნველეყოთ დივიზიის მაქსიმალურად შესაძლო უნარი დამოუკიდებელი, ავტონომიური მოქმედებებისათვის; დივიზია (იდეალში) ყველაფერს თვითონ უნდა აკეთებდეს: ჩაახშოს მოწინააღმდეგე ცეცხლით, უზრუნველყოს თავისი მოქმედებები დაზვერვითა და კავშირგაბმულობით, ააფეთქოს ხიდი უკანდახევისას, გამართოს საბორნე გადასასვლელი შეტევის დროს, არემონტებდეს თავის საბრძოლო ტექნიკას, მკურნალობდეს დაავადებულ ცხენებს და შეაკეთებდეს ცხენთა აღკაზმულობასა და შებმულობას. მეორეც, ყველა ამ კომპონენტში საკუთარი არმიის დივიზია არ უნდა ჩამოუვარდებოდეს პოტენციურ მოწინააღმდეგეთა დივიზიებს.
უკანასკნელი ასპექტი აჯობებს უფრო დაწვრილებით განვიხილოთ. მიუხედავად იმისა, რომ წითელი არმიის მსროლელი დივიზიისა და ვერმახტის ქვეითი დივიზიის შემადგენლობა, სტრუქტურა და შეიარაღება დღეს არანაირ საიდუმლოს არ წარმოადგენს, მიუხედავად იმისა, რომ ქაღალდზე და ინტერნეტშიც შეიძლება შრომის გარეშე მონახოთ მთელი აუცილებელი ინფორმაცია, დივიზიის თვით სრულ საშტატო განრიგამდეც კი მასში დადგენილი მეუნაგრეების, ფოსტალიონების, საქონლის მენახირეებისა და პროპაგანდისტების ჩამოთვლით, უწიგნური მსჯელობები იმის თაობაზე, რომ „საბჭოთა დივიზია ორჯერ უფრო სუსტი იყო გერმანულთან შედარებით“, მაინც ჯერ არ ჩამოდის სამამულო „ისტორიკოსებისა“ და ჟურნალისტების თხზულებათა გვერდებიდან.
რამდენადაც ქვეით ჯარზეა ლაპარაკი, მაშინ სწორედ ქვეითი ქვედანაყოფებით დავიწყებთ კიდეც. წითელი არმიის მსროლელ დივიზიაში სამი ქვეითი (მსროლელი) პოლკია, სამ-სამი ბატალიონით თითოეულში. გერმანულ ქვეით დივიზიაშიც სამი პოლკია, სამ-სამი ბატალიონით თითოეულში. თითქმის სრულ იგივეობასა აქვს ადგილი. სიტყვა „თითქმის“ უკან იმალება რაღაც, არა პრინციპულად მნიშვნელოვანი, მაგრამ უპირატესობა საბჭოთა დივიზიისა. უკვე უმცირესი ნაწილაკის – მსროლელი ათეულის დონეზე – წითელი არმიის დივიზიაში ოდნავ მეტი ადამიანია (11 ნაცვლად 10-ისა). გერმანულ ქვეით პოლკში კავშირგაბმულობის ოცეულია, საბჭოთა მსროლელ პოლკში კი – კავშირგაბმულობის ასეული; გერმანელებთან მესანგრეთა ოცეულია, წითელი არმიის პოლკში კი – მესანგრეთა ასეული; ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის ასეულისა და ქვეითი დაზვერვის ოცეულის ანალოგი ვერმახტის ქვეით პოლკში საერთოდ არ არის. საბოლოო ანგარიშით წითელი არმიის მსროლელი პოლკის პირადი შემადგენლობის საერთო რიცხოვნება რამდენადმე მეტია ვერმახტის ქვეითი პოლკის რიცხოვნებაზე: 3182 ადამიანი 3049-ის წინააღმდეგ.
რა თქმა უნდა, მარტო ადამიანთა რაოდენობის შედარება ცოტა რამეზე თუ მეტყველებს XX საუკუნის არმიასთან მიმართებაში (თუმცა კი, უკვე ჩვენს ერამდე II საუკუნის ბრძოლებში ცხენოსნებს ფეხოსანთაგან ცალკე ითვლიდნენ, მოისრებს არ რევდნენ „ერთ გროვაში“ მძიმედ შეიარაღებულ აბჯროსნებთან და ა. შ.). გაცილებით უფრო მნიშვნელოვანია საბჭოთა და გერმანული ქვეითი ჯარის შეიარაღების შედარება.
ქვეითი ნაწილებისა და ქვედანაყოფების ცეცხლის ძირითადი სისტემები იყო ტყვიამფრქვევები* (*ვაზნების ერთობლივი საბრძოლო კომპლექტი ვერმახტის ქვეით ბატალიონში საკუთარ თავში მოიცავდა 58 ათას ვაზნას ხელისა და დაზგის ტყვიამფრქვევებისთვის და სულ 24 ათას ვაზნას შაშხანებისათვის. 1938 წ. საბჭოთა ნორმატივი „საბრძოლო მასალების ხარჯვისა დაძაბული ბრძოლის დღეზე“ ვარაუდობდა 20 ვაზნის ხარჯვას შაშხანაზე და 620 ვაზნისა ხელის ტყვიამფრქვევზე; ამრიგად, უკვე ათეულის დონეზე მეტყვიამფრქვევე სამჯერ უფრო მეტ ვაზნებს ხარჯავდა, ვიდრე ყველა მსროლელი ერთად აღებული; მსროლელ ბატალიონში, მის შეიარაღებაში დაზგის ტყვიამფრქვევების არსებობასთან დაკავშირებით, რომელთა ნორმატივიც იყო 1400 ვაზნა ბრძოლის ერთ დღეზე, სატყვიამფრქვევო ცეცხლის აღმატება შაშხანების ცეცხლზე კიდევ უფრო შესამჩნევი ხდება). საბჭოთა დივიზიაში ერთი ხელის ტყვიამფრქვევი მსროლელ ათეულზე, და გერმანულშიც – ერთი ხელის ტყვიამფრქვევი ათეულზე. საბჭოთა მსროლელ ასეულში 12 ხელის ტყვიამფრქვევია, გერმანულ ქვეით ასეულშიც 12, ბატალიონებში, შესაბამისად, 36 და 36. საპოლკო დონის ქვედანაყოფების შეიარაღების გათვალისწინებით საბჭოთა დივიზიის მსროლელ პოლკში სულ 116 ხელის ტყვიამფრქვევია, გერმანულ ქვეით პოლკში – 115.
დაზგის ტყვიამფრქვევები კი, ე. ი. უფრო მძლავრები, რომლებიც ტყვიამფრქვევების უკეთეს სიზუსტესა და პრაქტიკულ სწრაფსროლას უზრუნველყოფენ, საბჭოთა დივიზიაში მნიშვნელოვნად უფრო მეტია. გერმანულ ქვეით ასეულში დაზგის ტყვიამფრქვევები საერთოდ არ არის, წითელი არმიის მსროლელ ასეულში კი არის სატყვიამფრქვევო ოცეული ორი „მაქსიმკათი“. თითოეულ ბატალიონში, როგორც საბჭოთა, ისევე გერმანული დივიზიისა, თითო-თითო სატყვიამფრქვევო ასეულია. საერთო ჯამში საბჭოთა დივიზიის მსროლელ პოლკში გროვდება 54 დაზგის ტყვიამფრქვევი, გერმანულ ქვეით პოლკში – მხოლოდ 36. ცეცხლის სიმკვრივეში განსხვავება სავსებით საგრძნობია.
ქვეითი ქვედანაყოფების საცეცხლე სიმძლავრის მეორე (ნაკლები) შემადგენელი იყო შაშხანები. მათი რაოდენობა დაახლოებით ერთნაირი გახლდათ (123 ერთეული წითელი არმიის მსროლელ ასეულში და 130 ვერმახტის ქვეით ასეულში). არსებითად იყო განსხვავებული ხარისხი, უფრო ზუსტად – ტიპი გამოყენებული იარაღისა.
გერმანელი ფეხოსანი მაუზერის შაშხანით იყო შეიარაღებული, რომლის ჩამკეტიც (ისევე, როგორც მოსინის კონსტრუქციის რუსული „სამხაზიანი“ შაშხანისა) უნდა გადაეყვანათ „უკან-წინ“ ყოველი გასროლის შემდეგ. ამ დროს გარდაუვალად ვარდებოდა დამიზნება, და ხელახლა უნდა დაემიზნებინათ, შედეგი კი იყო – პრაქტიკული სწრაფსროლის მნიშვნელოვანი შემცირება. წითელი არმია ომის წინა ხანებში ტოკარევის თვითდამტენი შაშხანით (СВТ-38/40) გადაიარაღდებოდა, 10 ვაზნიანი მჭიდით, რომელიც უზრუნველყოფდა არსებითად მეტ სწრაფსროლასა და ქვეითი ქვედანაყოფების ცეცხლის სიმკვრივეს* (*ამხ. სტალინი, გამოდიოდა რა 1940 წ. 17 აპრილს წითელი არმიის მეთაურთა უმაღლესი შემადგენლობის თათბირზე, ამბობდა: „მებრძოლი, რომელსაც 10-ვაზნიანი შაშხანა აქვს, სამჯერ უფრო მეტ ტყვიას გაისვრის, ვიდრე ადამიანი ჩვენი შაშხანით. თვითდამტენი შაშხანის მქონე მებრძოლი სამ მებრძოლს უტოლდება...“). ეს შაშხანა იმ მომენტში შეიძლებოდა სასროლი იარაღის მსოფლიოში საუკეთესო ნიმუშად ჩათვლილიყო, რომლის დასამტკიცებლად, კერძოდ, ის ფაქტიც გამოდგება, რომ ნადავლი СВТ-ები ოფიციალურად იქნა მიღებული ვერმახტის შეიარაღებაში.
საშტატო განრიგის მიხედვით წითელი არმიის მსროლელი ასეულის შეიარაღებაში უნდა ყოფილიყო 96 СВТ და 27 ჩვეულებრივი „სამხაზიანი“ შაშხანა, ამასთან უკანასკნელებით აიარაღებდნენ ცხენოსნებს, მწერლებს, შიკრიკებს, დაზგის ტყვიამფრქვევისა და ნაღმსატყორცნის გათვლების მებრძოლებს, ე. ი. იმათ, რომელთაც შაშხანიდან სროლის აუცილებლობა შეიძლებოდა მხოლოდ „შტატგარეშე სიტუაციაში“ წარმოქმნოდათ. დივიზიაში სულ 27 მსროლელი ასეულია. იმისთვის, რათა მთლიანად უზრუნველეყოთ ისინი თვითდამტენი შაშხანებით, საჭირო გახლდათ 2,6 ათასი СВТ; მთლიანად კი მსროლელი დივიზიის საშტატო განრიგის მიხედვით 3307 თვითდამტენი შაშხანა უნდა ყოფილიყო. ფაქტიურად ომის დაწყებისათვის საბჭოთა მრეწველობამ დაახლოებით 1 მლნ СВТ გამოუშვა, რაც დიდი მარაგით ჰყოფნიდათ წითელი არმიის ყველა მსროლელი დივიზიის აღჭურვისათვის.
სულ კი, ყველა ტიპის შაშხანები და კარაბინები, წითელ არმიაში 7740 ათასი ცალი ირიცხებოდა [30]. საშუალოდ 33-33 ათასი თითოეულზე 236 „საანგარიშო მსროლელი დივიზიიდან“* (*ფაქტიურად 198 მსროლელი და 31 მოტორიზებული; 13 კავდივიზია, ამომდინარე მათში პირადი შემადგენლობის რიცხოვნებიდან, ითვლება როგორც 7 მსროლელი დივიზია). თუ მივიღებთ მხედველობაში, რომ საშტატო განრიგის მიხედვით მსროლელ დივიზიაში 10 420 შაშხანა და კარაბინი უნდა ყოფილიყო, მაშინ რეალური სიტუაცია შეიძლება აღვნიშნოთ სიტყვებით „სამი შაშხანა ერთ კაცზე“. ტყვიამფრქვევები (განსაკუთრებით დაზგისა „მაქსიმი“, რომლის წარმოებაც რუსეთ/სსრკ-ში რამდენიმე ათწლეულს გრძელდებოდა) ასევე ძალიან ბევრი იყო დაგროვებული. საშუალოდ 722 ხელისა და 323 დაზგის ტყვიამფრქვევი ერთ „საანგარიშო დივიზიაზე“. საშტატო მოთხოვნილებაზე დაახლოებით ორჯერ მეტი.
რაც შეხება ეგრეთ წოდებულ „ავტომატებს“ (МП-40 ვერმახტში, ППД და ППШ წითელ არმიაში), ეს იყო იარაღი პისტოლეტის ვაზნებით სასროლად, ნამდვილი ცეცხლის სიშორით არაუმეტეს 200 მეტრისა. მათი როლი ქვეითი (მსროლელი) პოლკის ცეცხლის ზოგად სისტემაში უმნიშვნელოდ მცირე გახლდათ. ვერმახტში პისტოლეტ-ტყვიამფრქვევებით აიარაღებდნენ ქვედანაყოფების მეთაურებს (სულ 16 МП-40 ქვეითი ასეულის შეიარაღებაში), მზვერავებს, მესანგრეებს, მაგრამ ამ დროს არანაირი „მეავტომატეთა“ ქვედანაყოფები ვერმახტის ქვეითი დივიზიის საშტატო განრიგში საერთოდ არ ყოფილა (რაც, რა თქმა უნდა, არ გამორიცხავდა იმპროვიზებული საბრძოლო ჯგუფების შექმნის შესაძლებლობას, რომლებიც „ავტომატებით“ იყვნენ შეიარაღებული და პანიკას თესავდნენ მოწინააღმდეგის დემორალიზებული ჯარების ზურგში). მთლიანობაში პისტოლეტ-ტყვიამფრქვევებით ვერმახტის ქვეითი დივიზიის პირადი შემადგენლობის 5 %-ზე ნაკლები იყო შეიარაღებული. წითელ არმიაში ამ ციფრს თეორიულად 9 % უნდა შეედგინა (1204 ერთეული დივიზიაზე), მაგრამ ფაქტიურად ომის დაწყებისათვის ისინი სამჯერ უფრო ნაკლები იყო.
მარტო სასროლი იარაღით ქვეითი პოლკის შეიარაღება არ იფარგლებოდა; XX საუკუნის შუახანების არმიებში ქვეით პოლკს ჰქონდა საკუთარი საარტილერიო შეიარაღება: ნაღმსატყორცნები და მსუბუქი ზარბაზნები. ნაღმსატყორცნების რაოდენობა და განაწილების წესი საბჭოთა და გერმანულ დივიზიებში აბსოლუტურად ერთნაირია: 9 მსუბუქი (50-მმ) და 6 საშუალო (81/82-მმ) ნაღმსატყორცნი თითოეულ ქვეით (მსროლელ) ბატალიონში, კიდევ 3 მსუბუქი ნაღმსატყორცნი სადაზვერვო ბატალიონში. სულ 84 მსუბუქი და 54 საშუალო ნაღმსატყორცნი დივიზიაში.
მსუბუქი საპოლკო ზარბაზნების რაოდენობა და კალიბრი ასევე მთლიანად ემთხვევა: ექვს-ექვსი „სამდჲუიმიანი“ პოლკში (მართალია, სადაზვერვო ბატალიონის შეიარაღებაში ორი ასეთი ზარბაზნის გათვალისწინებით, ვერმახტის ქვეით დივიზიას ჰქონდა 20 მსუბუქი ქვემეხი წითელი არმიის მსროლელი დივიზიის 18-ის წინააღმდეგ). მაგრამ თავად არტსისტემები კი მეტად განსხვავებული გახლდათ. საპოლკო არტილერიის ძირითად ამოცანა იმაში მდგომარეობს, რომ, იქნებიან რა უშუალოდ შემტევი ქვეითი ჯარის საბრძოლო რიგებში, ახშობდნენ მოწინააღმდეგის საცეცხლე წერტილებს (ტყვიამფრქვევებს). შესაბამისად, ასეთი ქვემეხისაგან არ მოითხოვება არც სროლის დიდი სიშორე, არც მუხტის განსაკუთრებული სიმძლავრე, მაგრამ ქვემეხის წონა საშუალებას უნდა აძლევდეს გათვლას მიაგორებდეს მას ბრძოლის ველზე საკუთარი ძალებით.
გერმანულმა სარდლობამ გადაწყვიტა, რომ საპოლკო ზარბაზნისათვის მთავარია – მცირე წონა. ამის შედეგად შეიქმნა 75 მმ კალიბრის სისტემა, ჭურვის უჩვეულოდ დაბალი საწყისი სიჩქარით (221 მ/წმ, რაც ნაღმსატყორცნის პარამეტრებს უფრო მეტად შეესაბამება, ვიდრე ლულიანი არტილერიის ქვემეხისა) და ამასთან ძალზედ მსუბუქი – სულ 400 კგ. გერმანული ქვეითი ჯარის ქვემეხის კიდევ ერთი განსაკუთრებულობა გახლდათ განცალკევებული დატენა (ჭურვი და სატყორცნი მუხტი არ არიან დაკავშირებულნი ერთიან კონსტრუქციაში), რაც ლულის ამაღლების მაღალ კუთხეებთან შეხამებაში საშუალებას აძლევდათ ახლომდებარე მიზნებისთვის დაკიდებული ცეცხლი დაეშინათ. ამის გამო ფასის გადახდა მოუწიათ სწრაფსროლის არსებითად შემცირებით უნიტარული დატენისაგან განსხვავებით.
წითელ არმიაში სხვა გზით წავიდნენ. 1927 წ. ნიმუშის საბჭოთა 76-მმ საპოლკო ზარბაზანი ორჯერ უფრო მეტს იწონიდა „ქვეითი ჯარის გერმანულ ქვემეხთან“ შედარებით, თუმცა კი ჭურვსაც 387 მ/წმ სიჩქარემდე გააქანებდა (კინეტიკური ენერგია 3,5-ჯერ მეტი გახლდათ); უნიტარული გასროლის გამოყენება უფრო მაღალ სწრაფსროლასაც უზრუნველყოფდა. ამის შედეგია: სროლის დიდი სიზუსტე და სიშორე, მცირე ზომისა და მოძრავი მიზნების დაზიანების შესაძლებლობა, ხოლო ძალზედ მოკლე დისტანციებზე კი – მსუბუქი ტანკებისაც.
ქვეითი პოლკის მძიმე საარტილერიო შეიარაღებასთან დაკავშირებით გერმანელები აშკარად შეცდნენ. 150-მმ „ქვეითი ჯარის მძიმე ქვემეხი“ წარმოადგენდა „არც წრუწუნას, არც ბაყაყს, არამედ უნახავ მხეცს“. მსოფლიოს არც ერთ არმიაში, არც მანამდე და არც მის შემდეგ, ასეთი სისტემები საპოლკო არტილერიაში არ ყოფილა. უზარმაზარი წონა (1750 კგ საბრძოლო მდგომარეობაში) პრაქტიკულად შეუძლებელს ხდიდა გათვლის ძალებით დასერილ ადგილმდებარეობაზე ქვემეხის გადაადგილებას, და არანაირი მექანიკური ტრანსპორტერიც მისთვის ქვეით პოლკში არ ყოფილა. მეორეს მხრივ, ჭურვის ძალზედ მცირე საწყისი სიჩქარე (240 მ/წმ, უფრო ნაკლები, ვიდრე 120-მმ საბჭოთა ნაღმსატყორცნისა) და ამით განპირობებული სროლის მცირე სიშორე (4700 მ) შეუძლებელს ხდიდნენ სისტემის გამოყენებას სრულფასოვანი ჰაუბიცის სახით (არაფერს ვამბობთ რა უკვე იმის შესახებ, რომ ქვეითი პოლკის სტრუქტურაში არ იყო ქვედანაყოფები – კავშირგაბმულობა, კორექტირება, ინსტრუმენტული დაზვერვა, – რომლებსაც მძიმე ჰაუბიცის საბრძოლო გამოყენების უზრუნველყოფა შეეძლებოდათ).
ასეთი „სასწაულ-ქვემეხი“ ვერმახტის ქვეით პოლკში იყო ორი. წითელი არმიის მსროლელი პოლკის შეიარაღებაში კი იყო ოთხი 120-მმ ნაღმსატყორცნი. ოთხი ორჯერ უფრო მეტია, ვიდრე ორი, და ეს კიდევ არ არის მთელი განსხვავება. საბჭოთა ნაღმსატყორცნი ექვსჯერ უფრო ნაკლებს იწონიდა გერმანულ „ქვეითი ჯარის მძიმე ქვემეხთან“ შედარებით, და მისი გადაადგილებაც ბრძოლის ველზე განსაკუთრებელ პრობლემებს არ ქმნიდა. 120-მმ ნაღმსატყორცნის 16-კგ ნაღმის დამაზიანებელი ზემოქმედება (არტილერიაში ამას უცნაურად მჟღერი რამ ეწოდება „ჭურვის ძალმოსილება“) სავსებით საკმარისი გახლდათ ძირითადი ტიპის მიზნების დანგრევისათვის (სატყვიამფრქვევო ბუდეები, მსუბუქი გადაფარვის მქონე ბლინდაჟები) – და მეტი არაფერი საპოლკო არტილერიისაგან არც მოითხოვებოდა. საბოლოო შედეგი დასვა ომის პრაქტიკამ – დაწყებული 1943 წ-დან გერმანელებმა დაიწყეს 150-მმ ქვემეხების გამოყვანა ქვეითი პოლკების შეიარაღების შემადგენლობიდან, ცვლიდნენ რა მათ ოთხი 120-მმ ნაღმსატყორცნით.
ომის დაწყების მომენტისათვის წითელი არმიის მსროლელი პოლკისათვის განკუთვნილი მთელი საარტილერიო შეიარაღება ნატურაში არსებობდა. ამასთან გარკვეული მარაგითაც. 236 „საანგარიშო“ დივიზიიდან თითოეულზე საშუალოდ მოდიოდა 50 მმ კალიბრის 154 ნაღმსატყორცნი (84-ის ნაცვლად), 82 მმ კალიბრის 62 ნაღმსატყორცნი (54-ის ნაცვლად), 120 მმ კალიბრის 16 ნაღმსატყორცნი (12-ის ნაცვლად), 20 საპოლკო 76-მმ ზარბაზანი (18-ის ნაცვლად) [30, 33]
გავაკეთოთ პირველი, მოკლე და უდაო დასკვნა: თავისი შეიარაღების მიხედვით საბჭოთა მსროლელი პოლკი არაფერში ჩამორჩებოდა ვერმახტის ქვეით პოლკს, და ბევრ ასპექტში აღემატებოდა კიდეც მას.
წითელი არმიის მსროლელი დივიზიისა და ვერმახტის ქვეით დივიზიის არტილერიის შეიარაღების შედარებას კიდევ უფრო მარტივ და ერთმნიშვნელოვან დასკვნასთან მივყავართ. საბჭოთა დივიზიაში ორი არტპოლკია, სულ ხუთი საარტილერიო დივიზიონი. გერმანულ ქვეით დივიზიაში ერთი საარტილერიო პოლკია, სულ ოთხი საარტილერიო დივიზიონი. საბჭოთა დივიზიის სადივიზიო არტილერია მოითვლის 60 ლულას, გერმანულისა – 48 ლულას. ზალპის ერთობლივი წონა შეადგენს, შესაბამისად, 1300 კგ და 1100 კგ. აშკარაა აღმატება ყველა პარამეტრის მიხედვით.
თუმცა კი ასეთი უბრალო არითმეტიკით საბჭოთა დივიზიის არტილერიის უპირატესობა არ ამოიწურება; საჭიროა კიდევ თვითონ „ლულებიც“ შევაფასოთ. მაგრამ დასაწყისისათვის – მცირე რამ აუცილებელი თეორიისა.
ყველა არტსისტემა იყოფა ორ ძირითად ტიპად: ზარბაზნებად და ჰაუბიცებად. მათ შორის განსხვავების ილუსტრირება ყველაზე იოლად კონკრეტული მაგალითით შეიძლება. ვერმახტის შეიარაღებაში იყო 105-მმ ზარბაზანი და 150-მმ ჰაუბიცა. სისტემების წონა საბრძოლო მდგომარეობაში თითქმის ერთნაირია (5640 და 5510 კგ შესაბამისად), ენერგეტიკაც ასევე მეტად მსგავსია (5,23 მგჯ და 5,82 მგჯ). მაგრამ აი ეს მეგაჯოულები კი სრულიად განსხვავებულად გამოიყენება: ზარბაზანში მსუბუქი 15-კგ ჭურვი 835 მ/წმ სიჩქარემდე გაქანდება (რაც, სიტყვამ მოიტანა და, 2,5-ჯერ მეტია ბგერის სიჩქარეზე დედამიწასთან), ჰაუბიცა კი ტყორცნის გაცილებით უფრო მძიმე (43 კგ) ჭურვს 520 მ/წმ სიჩქარით.
ტექნიკურ პარამეტრებში არსებული განსხვავება განაპირობებს კიდეც არსებით განსხვავებას საბრძოლო გამოყენების ტაქტიკაში. ზარბაზანი ისვრის ფენილი ცეცხლით (გასროლის დისტანციაზე მაღალი სიჩქარის მქონე ჭურვი დედამიწის ზედაპირის თითქმის პარალელურად მოძრაობს), პირდაპირი დამიზნებით მცირე ზომის მქონე და/ან მოძრავ მიზნებში. ჰაუბიცა თავის ჭურვს ისე ტყორცნის, როგორც ქვებს ტყორცნიდნენ ძველი სამყაროს საბრძოლო კატაპულტები – მაღლა ცაში. ჰაუბიცების დაკიდებული ცეცხლი ხშირად წარმოებს დახურული პოზიციებიდან (ე. ი. მოწინააღმდეგენი ვერ ხედავენ ერთმანეთს, ცეცხლის წარმოება კი ხორციელდება გარე მაკორექტირებლების გამოყენებით – მიწისზედასი ან საჰაეროსი). ზარბაზანი შეუცვლელია ტანკებში, თვითმფრინავებში ხანგრძლივი საცეცხლე წერტილების /დოტ-ების/ ამბრაზურებში სროლისას, სამაგიეროდ ჰაუბიცას შეუძლია აზიანებდეს მიზნებს, რომლებიც სიმაღლეების იქითა ფერდობებზე არიან მიფარებულნი. ქვემეხის ისეთივე წონისას ჰაუბიცის ჭურვი ყოველთვის მნიშვნელოვნად უფრო მძიმე და მძლავრი იქნება; მეორეს მხრივ, მცირეზომიან მიზანში მორტყმის ალბათობა ჰაუბიცას მაღალი არა აქვს, საჰაუბიცე ცეცხლის მართვა კი სერიოზულ ძალისხმევასა და რესურსებს მოითხოვს.
როგორც ვხედავთ, ჰაუბიცების ზარბაზნებთან შედარების თვალსაზრისით სიტყვების „უკეთესი“ ან „უარესი“ გამოყენება აბსურდულია; ესენია განსხვავებული ინსტრუმენტები სხვადასხვა ამოცანების გადასაწყვეტად, ამასთან ამ ამოცანების გადაწყვეტა ერთნაირად არის აუცილებელი ბრძოლაში გამარჯვებისათვის. სწორედ ამიტომ არა თუ სხვანაირად, თუ არა შეცდომად უნდა მივიჩნიოთ ვერმახტის ქვეითი დივიზიის არტილერიის ტოტალური „ჰაუბიზაცია“. გერმანულ საარტილერიო პოლკში იყო მხოლოდ ჰაუბიცები: 12 მძიმე 150-მმ (ერთი დივიზიონი) და 36 მსუბუქი 105-მმ (სამი დივიზიონი). და თუ ამას დავუმატებთ „ნორმალური“ (ე. ი. ჭურვის მაღალი საწყისი სიჩქარის მქონე) ზარბაზნების არარსებობას საპოლკო არტილერიაში, მაშინ მივიღებთ, რომ ინსტრუმენტი წერტილოვანი მოძრავი მიზნის დასაზიანებლად ვერმახტის ქვეით დივიზიაში საერთოდ არ ყოფილა.
ამის შედეგები მკაფიოდ გამოვლინდა უკვე 41-წლის ივნისში (რის შესახებაც იქნება ნათქვამი ათობით დოკუმენტში, რომლებიც ჩვენ წიგნის შემდეგ განყოფილებებში გველოდება), როცა ბრძოლის ველზე გამოჩნდა ისეთი მოძრავი წერტილოვანი მიზანი, როგორიც იყო მძიმე ტანკი КВ. გერმანელმა მეთაურებმა და ჯარისკაცებმა საშინელებით აღმოაჩინეს, რომ ამ მოწინააღმდეგის წინაშე ისინი უბრალოდ უიარაღონი არიან – ტანკსაწინააღმდეგო 37-მმ „საკაკუნებლები“ ფოლადის მონსტრის ჯავშანზე მხოლოდ მცირედ შესამჩნევ ჩაჭყლეტილობებს თუ ტოვებდნენ, ხოლო უფრო მძლავრი ზარბაზანი კი ვერმახტის ქვეითი დივიზიის საშტატო შეიარაღების შემადგენლობაში არ ყოფილა* (*ე. წ. „1-ლი ტალღის“ ქვეით დივიზიებში /ვერმახტის ქვეითი დივიზიების საერთო რიცხვის ერთი მეოთხედი აღმოსავლეთის ფრონტზე 1941 წ. ივნისის მდგომარეობით/ იყო 50-მმ ტანკსაწინააღმდეგო ზარბაზნები ქვეით პოლკზე 2 ერთეულის რაოდენობით; თუმცა კი, პრაქტიკულად ეს მცირე რამეს თუ ცვლიდა, რადგანაც სტანდარტული ჯავშანგამტანი ჭურვით КВ-ის ჯავშნის გახვრეტა მას მხოლოდ მიბრჯენით სროლისას თუ შეეძლო)
წითელი არმიის მსროლელი დივიზიის არტპოლკების შეიარაღების შემადგენლობა გაცილებით უფრო გონივრულია, საბრძოლო გამოყენების შესაძლებლობები – უფრო ფართო. ხუთი დივიზიონიდან სამი საჰაუბიცეა (12 მძიმე 152-მმ და 24 მსუბუქი 122-მმ), ერთი საზარბაზნე (12 გრძელლულიანი 76-მმ „სადივიზიო ზარბაზანი“) და ერთიც შერეული (4 ზარბაზანი და 8 მსუბუქი ჰაუბიცა). იმის გათვალისწინებით, რომ 122-მმ კალიბრის საბჭოთა „მსუბუქ“ ჰაუბიცას ერთნახევარჯერ უფრო მძიმე ჭურვი ჰქონდა, ვიდრე გერმანულ 105-მმ-ს, საბჭოთა მსროლელი დივიზიის საჰაუბიცე არტილერია (სულ 44 ლულა) იძლევა ზალპის უფრო მეტ ერთობლივ წონას, ვიდრე გერმანული ქვეითი დივიზიის საჰაუბიცე არტილერია (48 ლულა). და ამასთან ერთად ჰაუბიცებზე დამატებით საბჭოთა მსროლელი დივიზიის მეთაურის განკარგულებაში არის კიდევ 16 ზარბაზანიც, რომელთა ენერგეტიკაც იძლეოდა ნებისმიერი გერმანული ტანკის შუბლის (ე. ი. ყველაზე უფრო მტკიცე) ჯავშნის კილომეტრულ სიშორეზე გახვრეტის შესაძლებლობას.
სულ მცირე დროს თუ წაგვართმევს საბჭოთა და გერმანული დივიზიების საზენიტო შეიარაღების შედარება. აქ ყველაფერი მარტივადაა – ვერმახტის ქვეითი დივიზიის შეიარაღებაში საზენიტო საშუალებები არ არის. ესე იგი საერთოდ არ არის. ამის დაჯერება ძნელია, ძნელია გავიგოთ – რის შესახებ და რით ფიქრობდნენ გერმანელი გენერლები, როცა ასეთ საშტატო განრიგს ადგენდნენ (საბჭოთა ისტორიკოსების წიგნები იმის შესახებ, თუ როგორ იქნა „გამთენიისას, მშვიდობიანად მძინარე აეროდრომებზე დარტყმით მთელი საბჭოთა ავიაცია...“ მაშინ ჯერ კიდევ არ ყოფილა), მაგრამ ჰაერიდან დარტყმებისაგან თავის დასაცავად გერმანულ ქვეით დივიზიას არაფერი არ გააჩნდა. წითელი არმიის მსროლელ დივიზიას კი ჰყავს თავისი საკუთარი საზენიტო დივიზიონი, რომელსაც საშტატო განრიგით 8 ავტომატური 37-მმ ზარბაზანი და 4 საშუალო 76-მმ საზენიტო ზარბაზანი ერგება. და ამით მსროლელი დივიზიის საზენიტო საშუალებათა ჩამონათვალი სულაც არ ამოიწურება.
თითოეულ მსროლელ პოლკში არის ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის თავისი ასეული, რომელშიც საშტატო განრიგით უნდა იყოს 3 მსხვილკალიბრიანი (12,7 მმ) ტყვიამფრქვევი ДШК და ტყვიამფრქვევ „მაქსიმების“ 6 შეოთხილი დანადგარი. საარტილერიო პოლკებში თითო-თითო შეოთხილი დანადგარი აქვს მიცემული თითოეულს ხუთი დივიზიონიდან. დიახ, შეიძლება დავეთანხმოთ იმას, რომ ასეთი საზენიტო საშუალებებით შეიძლებოდა უფრო შეეშინებინათ მფრინავი, ვიდრე ჩამოედოთ მტრის თვითმფრინავი – მაგრამ მსროლელ დივიზიას ხომ ამოცანებიც სხვა ჰქონდა, ვიდრე გამანადგურებელ ავიაპოლკს, და თუ მოხერხდა აეძულებინათ მოწინააღმდეგე დაეწყო ნერვიულობა, გადაეხარა საბრძოლო კურსიდან, დროზე ადრე გასულიყო პიკირებიდან, მაშინ თავიანთი სამუშაო საჯარისო ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის მეზენიტეებმა მთლიანად შეასრულეს. დიახ, მოცემულ კომპონენტში რეალურად არსებული შეიარაღება ძლიერ განსხვავდებოდა საშტატოსაგან: 37-მმ ავტომატების მიწოდება ჯარებში ახალ დაწყებული იყო, ДШК ტყვიამფრქვევებიც ასევე ყველგან არ ჰყოფნიდათ; მაგრამ დოკუმენტებთან შერჩევითი ნაცნობობა გვიჩვენებს, რომ სხვადასხვა ტიპის 10–12 საზენიტო „ლულა“ თითქმის ყოველ დივიზიაში გროვდებოდა. ცოტაა, კამათი არ არის, მაგრამ გერმანელებს არც ერთი არ ჰქონიათ.
ახლა XX საუკუნის შუა ხანების არმიებისათვის ისეთ უმნიშვნელოვანეს მაჩვენებელს მივმართოთ, როგორიცაა აქტიური ტანკსაწინააღმდეგო თავდაცვის საშუალებათა არსებობა. ქვეითი (მსროლელი) პოლკის დონეზე ადგილი აქვა სრულ მსგავსებას – 12-12 ტანკსაწინააღმდეგო ზარბაზანი პოლკზე. მხოლოდ ზარბაზნები სხვადასხვა იყო: წითელ არმიაში 45 მმ კალიბრისა, ვერმახტში – 37 მმ კალიბრის. ზოგიერთი ამხანაგი (მაგალითად, ისტ. მეცნ. კანდ. ა. ისაევი) დიდხანს და ჯიუტად უხსნიდა პუბლიკას, რომ „37-მმ გერმანული და 45-მმ საბჭოთა ზარბაზნების მახასიათებლები სხვადასხვა კალიბრების დროს იყო ერთმანეთის მსგავსი როგორც ფუგასური მოქმედების მიხედვით, ისე ჯავშანმიზნების დაზიანების შესაძლებლობათა მიხედვითაც“ [26]. მაგრამ, სასწაულები არ ხდება, ხოლო სხეულის მოცულობა და წონა კი იზრდება გეომეტრიული ზომების მესამე ხარისხის პროპორციულად; შესაბამისად, თვით სრული გეომეტრიული მსგავსების შენარჩუნების დროსაც კი 45 მმ კალიბრის ჭურვი 1,8-ჯერ უფრო მძიმე იქნება 37 მმ კალიბრის ჭურვთან შედარებით. მაგრამ არავინ ავალდებულებდა საბჭოთა კონსტრუქტორებს გეომეტრიული მსგავსების შენარჩუნებას, და მათ 45-მმ ზარბაზნისათვის შეიმუშავეს მსხვრევადი ჭურვი წონით 2,14 კგ, იმ დროს როცა გერმანული 37-მმ ზარბაზნის მსხვრევადი ჭურვი იწონიდა 0,62 კგ – სამჯერ უფრო ნაკლებს!
აქ კიდევ მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ქვეითი ჯარის მსუბუქი ქვემეხის სახით „ორმოცდახუთიანის“ გამოყენება არ ყოფილა იძულებითი იმპროვიზაცია – საბრძოლო გამოყენების ასეთი ტაქტიკა თავიდანვე იყო გათვალისწინებული; 45-მმ ტანკსაწინააღმდეგო ზარბაზნების საშტატო საბრძოლო კომპლექტის შემადგენლობაში მსხვრევადი გასროლები შეადგენდნენ სამ მეოთხედს (!) საერთო რაოდენობიდან. და ეს ჭურვები მარტო ქაღალდზე არ ყოფილა – მილიონობით 45-მმ გასროლა ელაგა საწყობებში, 1941 წ. გეგმა ითვალისწინებდა 8,3 მლნ მსხვრევადი 45-მმ გასროლის გამოშვებას (და „სულ მხოლოდ“ 2,2 მლნ ჯავშანგამტანისა) [27]
ხოლო რაც შეეხება მთავარს, ე. ი. მოწინააღმდეგის ტანკებთან ბრძოლას, ამ აზრით გერმანული 37-მმ და საბჭოთა 45-მმ ზარბაზნების შესაძლებლობები, ნამდვილად, ერთნაირი იყო (მიუხედავად იმისა, რომ ჯავშანგამტანი ჭურვის საწყისი კინეტიკური ენერგიის მიხედვით საბჭოთა სისტემა ორჯერ აღემატებოდა გერმანულს). ერთიცა და მეორეც დარწმუნებით აზიანებდა მსუბუქ ტანკებს ტყვიასაწინააღმდეგო მოჯავშნით და პრაქტიკულად უსარგებლო აღმოჩნდა ახალი თაობის მძიმე ტანკებთან შეხვედრისას (უფრო დაწვრილებით ჩვენ ამას შემდე თავში განვიხილავთ)* (*წიგნებიდან, მემუარებიდან და კინოდან მკითხველმა, ალბათ, იცის, რომ „ორმოცდახუთიანი“ იყო წითელი არმიის შეიარაღებაში ომის სულ დამთავრებამდეც. მაგრამ ეს იყო ს ხ ვ ა ზარბაზანი. უწინდელი კალიბრის 45 მმ შენარჩუნებისას ახალ ტანკსაწინააღმდეგო ზარბაზანს М-42 ჰქონდა მნიშვნელოვნად უფრო მეტი ლულის სიგრძე (60 კალიბრი უწინდელი 46-ის ნაცვლად) და გაძლიერებული სატყორცნი მუხტი. ამის შედეგად – 760-დან 870 მ/წმ-მდე გაზრდილი ჭურვის საწყისი სიჩქარე და ჯავშანგამტანობა 60 მმ-მდე ახლო დისტანციებზე)
თუ პოლკის დონეზე ტანკსაწინააღმდეგო ზარბაზნების რაოდენობა გერმანულ ქვეით და საბჭოთა მსროლელ დივიზიებში ერთნაირია, უკვე შემდეგ დონეზე ჩნდება რადიკალური განსხვავება. საბჭოთა დივიზიის მეთაურის განკარგულებაშია ტანკსაწინააღმდეგო დივიზიონი (18 45-მმ ზარბაზანი), ვერმახტის ქვეითი დივიზიის მეთაურის განკარგულებაში კი მთელი ტანკსაწინააღმდეგო ბატალიონი* (*ადგილი აქვს მრავალწლიან დისკუსიას იმის შესახებ, თუ როგორ უნდა ითარგმნოს სწორად მოცემულ შემთხვევაში გერმანული სიტყვა Abteilung. არტილერიის თვალსაზრისით ის ჩვეულებრივ ითარგმნება როგორც „დივიზიონი“, მაგრამ საკმარისად უცნაურია უწოდო დივიზიონი სტრუქტურას, რომლის შეიარაღებაშიც 36 ქვემეხია. ამიტომ მოცემულ წიგნში მიღებულია თარგმანი სიტყვით „ბატალიონი“; შესაბამისად, მასში შემავალი ქვედანაყოფები იწოდებიან „ასეულებად“, და არა „ბატარეებად“) (სამი ასეული 12–12-ით, ხოლო სულ კი 36 ზარბაზანი 37 მმ კალიბრისა). თითქოსდა, უკვე ამ შემთხვევაში გერმანულ დივიზიას უჩნდება აშკარა უპირატესობა.
მაგრამ ნუ ავჩქარდებით დასკვნებში. ტანკსაწინააღმდეგო ბატალიონი – ეს არის ყველაფერი, რაც გერმანული ქვეითი დივიზიის მეთაურს შეუძლია გაგზავნოს მოწინააღმდეგის ტანკების დასახული გარღვევის რაიონში. არანაირი სხვა ზარბაზნები, რომლებსაც ტანკებთან ბრძოლის უნარი გააჩნიათ, ვერმახტის ქვეით დივიზიაში არ არის (რაც უკვე იქნა ზემოთ აღნიშნული). წითელი არმიის მსროლელი დივიზიის მეთაურისთვის კი ტანკსაწინააღმდეგო დივიზიონი – ტანკებთან ბრძოლის ბევრი ინსტრუმენტიდან მხოლოდ ერთ-ერთია. არის კიდევ 16 გრძელლულიანი 76-მმ ზარბაზანი (ჭურვის საწყისი სიჩქარე 650–680 მ/წმ) საარტილერიო პოლკის შემადგენლობაში. 1941 წ. ზაფხულში ისინი გარანტირებულად ხვრეტდნენ ვერმახტის ნებისმიერი ტანკის შუბლის ჯავშანს. არის კიდევ უფრო მძლავრი 76-მმ საზენიტო ზარბაზნები 4 ერთეულის შემადგენლობით ჰაერსაწინააღმდეგო თავდაცვის დივიზიონის შემადგენლობაში. ჯამში ეს უკვე გვაძლევს 18 + 16 + 4 = 38 „ლულას“. უფრო მეტს, ვიდრე ვერმახტის ქვეითი დივიზიის ტანკსაწინააღმდეგო ბატალიონში, და შეუდარებლად უფრო უკეთესს. ხოლო ზოგიერთმა მსროლელმა დივიზიამ მოასწრო ომის დაწყებამდე მიეღო კიდევ 37-მმ სწრაფმსროლი საზენიტო ზარბაზნებიც, რომლებიც ასევე შეიძლებოდა ყოფილიყო წარმატებით გამოყენებული მსუბუქი ტანკების წინააღმდეგ საბრძოლველად.
მაგრამ ესეც ჯერ კიდევ არ არის ყველაფერი. დივიზიის შემადგენლობაში არის სადაზვერვო ბატალიონი. წითელი არმიის მსროლელი დივიზიის სადაზვერვო ბატალიონი ორჯერ უფრო ნაკლებია გერმანულ სადაზვერვო ბატალიონზე პირადი შემადგენლობის რიცხოვნების მიხედვით (273 და 623 ადამიანი), მაგრამ შეუდარებლად უფრო მძლავრია შეიარაღების მიხედვით. ვერმახტის ქვეითი დივიზიის სადაზვერვო ბატალიონი – ეს, საქმის არსით, შემცირებული შემადგენლობის ჩვეულებრივი ქვეითი ბატალიონია; იგი გამოიყენებოდა კიდეც ხშირად როგორც შემტევი ქვეითი ჯარის მეწინავე რაზმი (რაც ბევრჯერ შეგვხვდება წიგნის შემდეგ განყოფილებათა დოკუმენტებში). ტანკსაწინააღმდეგო თავდაცვის საშუალებათა საერთო ჩამონათვალში იგი მხოლოდ სამ 37-მმ ზარბაზანს დაამატებს. საბჭოთა მსროლელი დივიზიის სადაზვერვო ბატალიონში კი არის ტყვიამფრქვევებით აღჭურვილი 16 მცურავი ტანკეტი Т-37/Т-38 და 10 ჯავშანავტომობილი БА-10; უკანასკნელები 45-მმ ზარბაზნით არიან შეიარაღებული, რომელიც მბრუნავ „სატანკო“ კოშკში არიან დაყენებული (შესახედაობისა და კონსტრუქციის მიხედვით). აი კიდევ 10 ტანკსაწინააღმდეგო „ლულა“, თანაც ჯავშნით დაფარული და მაღალმობილური.
მობილურობა უმნიშვნელოვანესი მოთხოვნაა ტანკსაწინააღმდეგო თავდაცვის ქვედანაყოფებისადმი. სატანკო შეტევა ყოველთვის სწრაფმდინარეა (გაშლის ხაზიდან მტრული სანგრების ხაზამდე 1,5–2 კმ მანძილს ტანკი აუჩქარებლად გადის 7 წუთში). შესაბამისად, ტანკსაწინააღმდეგო დივიზიონმა, რომელიც გარღვევის ადგილთან ნახევარი საათის დაგვიანებით გამოცხადდა, საბრძოლო ამოცანა ვერ შეასრულა და მის შესრულებასაც უკვე ვეღარ შეძლებს – მოწინააღმდეგის ტანკები კვამლისა და მტვრის გროვებს იქით მიეფარნენ... ტანკსაწინააღმდეგო თავდაცვის სწრაფსვლის პრობლემა ვერმახტში ჩინებულად იყო გადაწყვეტილი. ტანკსაწინააღმდეგო დივიზიონის 37-მმ ქვემეხების ტრანსპორტირებისთვის სამ-ღერძიანი ავტომობილი Kfz-69 გამოიყენებოდა. გზატკეცილზე ეს საკმარისად მსუბუქი (2450 კგ) მანქანა 60-ძალიანი ძრავით 70 კმ/სთ სიჩქარით მიჰქროდა (მართალია, ქვემეხის გარეშე – 37-მმ ზარბაზნის სავალი ნაწილი არ უშვებდა 40–50 კმ/სთ-ზე მეტი სიჩქარით მოძრაობას). ხოლო რაც შეეხება გამავლობას, ორი წამყვანი უკანა ღერძის მქონე ავტომობილი „ყველგანმავლად“ შეიძლებოდა ყოფილიყო ჩათვლილი ბელგიისა და საფრანგეთის ავტომაგისტრალებზე, მაგრამ არა რუსეთის უგზოობაში.
საბჭოთა კავშირში სხვა გზით წავიდნენ. წითელი არმიის სარდლობამ გადაწყვიტა, რომ ტანკსაწინააღმდეგო ქვემეხების ტრანსპორტირების საშუალება უნდა ფლობდეს არაფრით ნაკლებ გამავლობას, ვიდრე ტანკი. ასეთი მანქანა – მოჯავშნული მუხლუხიანი გამწევი „კომსომოლეცი“ – მსუბუქი მცურავი ტანკის Т-37 კვანძებისა და აგრეგატების ბაზაზე იყო შექმნილი. გამწევს შეეძლო 2 ტონამდე წონის ქვემეხის ბუქსირება (ე. ი. ყველა არსებული და პერსპექტიული ტანკსაწინააღმდეგო ზარბაზნისა), გადალახავდა 1,4 მ სიგანის თხრილს, 0,6 მ სიღრმის ფონს, მოჯავშნული ცხვირით ტეხდა 18 სმ-მდე დიამეტრის მქონე ახალგაზრდა ნაძვებს, ბრუნდებოდა 5 მეტრის დიამეტრიან პატარა მოედანზე. მუხლუხების გრუნტზე ძალზედ მცირე კუთრი წნევის წყალობით (0, 58 კგ/კვ.სმ გერმანული ტანკების 0,9–1,0 კგ/კვ.სმ-ის წინააღმდეგ) „კომსომოლეცი“ ფლობდა უფრო მეტ გამავლობას, ვიდრე მოწინააღმდეგის ნებისმიერი ტანკი. ამასთან მუხლუხიანი მანქანა შეიარაღებული გახლდათ წრიულად მბრუნავი ტყვიამფრქვევით, ანვითარებდა სიჩქარეს 47 კმ/სთ (გზატკეცილზე, ტვირთისა და მისაბმელის გარეშე) და 11 კმ/სთ-ს სრული დატვირთვისას (ზარბაზანი მისაბმელზე, საბრძოლო მასალები ძარაში) დასერილ ადგილმდებარეობაზე მოძრაობისას.
ასეთი სასწაულ-მანქანები 1937-დან 1941 წ. ჩათვლით 7780 ერთეული იქნა გამოშვებული, და ომის დაწყებისათვის წითელი არმიის ნაწილებში 6,7 ათასი „კომსომოლეცი“ ირიცხებოდა [31]. ტანკსაწინააღმდეგო დივიზიონის 18 ზარბაზანზე მსროლელი დივიზიის საშტატო განრიგის მიხედვით 21 გამწევი იყო გათვალისწინებული. ამრიგად, უბრალო არითმეტიკა გვიჩვენებს, რომ „კომსომოლეცების“ არსებული რაოდენობით შეიძლებოდა მთლიანად დაეკომპლექტებინათ 391 დივიზიონი – რაც თითქმის ერთნახევარჯერ აღემატებოდა მათ რეალურ რაოდენობას* (*1941 წ. 22 ივნისის მდგომარეობით სამხრეთ-დასავლეთის ფრონტის კიევის საგანგებო სამხედრო ოკრუგის /ОВО/ ჯარებში 1242 გამწევი „კომსომოლეცი“ ირიცხებოდა, როცა საშტატო მოთხოვნილება 874 ერთეული გახლდათ /ЦАМО. Ф. 229. Оп. 157. Д. 20. Л. 6 и 9/). ზემოთ მოხსენიებული მცურავი ტანკები Т-37/ Т-38/ Т-40 1941 წ. 1 ივნისის მდგომარეობით სამხედრო ოკრუგებში ირიცხებოდა 3447 ერთეული [32]. საშუალოდ 15–15 ტანკი ერთ დივიზიაზე, ე. ი. თითქმის სრული დაკომპლექტებულობაა. ეს ტანკები ცურავდნენ, რა თქმა უნდა, ცუდად – გასასეირნებელ კატარღაზე უფრო უარესად, მაგრამ შეეძლოთ ტყის პატარა მდინარეც ფონისა და ხიდის გარეშე გადაელახათ, და ტანკსაწინააღმდეგო ზარბაზანიც საცეცხლე პოზიციაზე ბუქსირით მიეყვანათ.
სრულიად უნიკალური გახლდათ წითელი არმიის მსროლელი დივიზიის საჰაუბიცე არტილერიის მოტორიზაციის დონე. სამ დივიზიონზე (36 ჰაუბიცა) საშტატო განრიგის მიხედვით იყო განკუთვნილი 72 ტრაქტორი (მუხლუხიანი გამწევი), 90 სატვირთო, 9 სპეციალური და 3 მსუბუქი ავტომანქანა. მათგან 36 ტრაქტორი ქვემეხების ბუქსირებისათვის გამოიყენებოდა, 27 საბრძოლო მასალებით დატვირთულ მისაბმელებს ეწეოდა, 9 რეზერვში იყო, მწყობრიდან გამოსული მანქანების შესაცვლელად. ასეთ ფუფუნებაზე გერმანელ არტილერისტებს ოცნებაც კი არ შეეძლოთ – ვერმახტის ქვეით დივიზიაში მთელი არტილერია ცხენებით გაწევაზე გახლდათ. მუხლუხიანი გამწევის აშკარა უპირატესობებს (სიმძლავრე, გამავლობა, გაუჩერებელი, დაღლილობის არმგრძნობი მოძრაობის უნარი) უნდა დავუმატოთ კიდევ ერთი, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი XX საუკუნის შუახანების ომისათვის – ტრაქტორი, საწყალი ცხოველისგან განსხვავებით, არ იწყებს კონვულსიებში ჩავარდნას დაბლამფრენი თვითმფრინავის დანახვისა და მისი ხმის გაგონებისას.
სპეციალიზებული საარტილერიო გამწევები არ კმაროდა თვით პირველი რიგის მომხმარებლებისათვის – მექანიზებული კორპუსებისათვის, ამიტომ მსროლელი დივიზიების საჰაუბიცე პოლკები ჩვეულებრივი ტრაქტორებით აღიჭურვებოდა (СТЗ-3, ЧТЗ-60, ЧТЗ-65) 52–65 ცხ. ძ. სიმძლავრის მქონე მოტორებით. ბუქსირების სიჩქარე, რა თქმა უნდა, იყო დაბალი (6–8 კმ/სთ), მაგრამ სავსებით მისაღები მსროლელი დივიზიის არტილერიისათვის – ფეხით მიმავალ ჯარისკაცებს ქვემეხები არ ჩამორჩებოდნენ. რაც შეეხება კი გამავლობას, შემოდგომაზე ადგილმდებარეობის დატბორვისაგან წარმოქმნილი უგზოობის პირობებში რუსეთის გზა-მიმართულებებზე მუხლუხებიანი ტრაქტორი კონკურენციის გარეთ იდგა.
იმისთვის, რათა იმართოს უზარმაზარი, რთული, მრავალ-რგოლიანი მაქინა სახელწოდებით „მსროლელი დივიზია“, საჭიროა საიმედო კავშირგაბმულობა. როგორც ყველასთვის და თითოეულისთვისაა „ცნობილი“, კავშირგაბმულობა წითელ არმიაში არ ყოფილა, რადგანაც დივერსანტებმა გადაჭრეს ყველა სადენი, რაციის შესახებ კი არმიაში არავის არაფერი გაეგონა. ამ დივერსანტების შესახებ მათაც კი „იციან“, ვისაც არაფერი სხვა ომის ისტორიის შესახებ არ წაუკითხავთ. და ეს შემთხვევით არ არის – დივერსანტები მართლაც იყვნენ. ვერმახტის ოთხი სატანკო ჯგუფიდან თითოეულს ჰქონდა მიცემული დივერსანტების თითო ასეული საგანგებო დანიშნულების ნაწილ „ბრანდენბურგიდან“. შემდეგ თავებში ჩვენ გველოდება დოკუმენტები, რომლებშიც მოვძებნით კონკრეტულ პასუხს კითხვაზე იმის შესახებ, თუ დივერსანტების ეს უთვალავი ლაშქარი როგორ იქნა გამოყენებული. გაირკვევა ისიც, თუ რომელი რეალური პროცესი იმალებოდა სიტყვების უკან „კავშირგაბმულობა წითელი არმიის ნაწილებსა და შენაერთებში იქნა დაკარგული“. ჯერჯერობით კი მშრალ ციფრებს დავუბრუნდებით, და დასაწყისისათვის გავერკვევით ყველაზე უფრო მარტივში – საომარ მოქმედებათა თეატრის გეომეტრიაში.
საველე წესდება (ПУ-39, п. 375) ადგენდა დივიზიის თავდაცვის ზოლის სიგანეს 8–12 კმ (შეტევაში ის უფრო ნაკლები გახლდათ). რეალობაში ამ ნორმების დაცვა ყოველთვის ვერ ხერხდებოდა, და ჩვენ ამოვალთ იქიდან, რომ დივიზია თავს იცავს ფართო ფრონტზე სიგანით 20 კმ. დივიზიას ჰყავს მეზობელი მარცხნიდან და მეზობელი მარჯვნიდან, ჩავთვალოთ რომ მათაც თითოეულს 20–20 კმ ფრონტი აქვს. დივიზიები, როგორც წესი, შედიან მსროლელი კორპუსის შემადგენლობაში, რომლის შტაბიც იმყოფება 20–30 კმ-ში წინა ხაზიდან. ამრიგად, მსროლელი დივიზიის მეთაურს სჭირდება კავშირგაბმულობა მისდამი დაქვემდებარებულ პოლკებთან (მათამდე 5–6 კმ), კავშირგაბმულობა ზემდგომ შტაბთან (20–30 კმ), კავშირგაბმულობა მეზობელ დივიზიათა მეთაურებთან (მაქსიმუმ იგივე 20–30 კმ). საბოლოო ჯამში 30 კმ-ზე მეტი დისტანცია არსად არ დაიმზირება.
ასეთ მანძილზე ოპერატიული ცნობა კორპუსის შტაბში შეიძლება იქნას გადაცემული უბრალოდ შიკრიკის ხელით. ეს ხელშეშლისაგან ყველაზე უფრო დაცული არხია კავშირგაბმულობისა იმ ყველას შორის, რომელიც მხოლოდ შეიძლება მოგონილ იქნას. ფეხით სიარული ამისთვის სულაც არ არის აუცილებელი: მსროლელი დივიზიის შემადგენლობაში არის კავშირგაბმულობის მთელი ბატალიონი, რომლის აღჭურვილობაშიც ირიცხება 6 საჯდომი ცხენი, 3 მოტოციკლი, 1 მსუბუქი ავტომობილი და 3 ჯავშანავტომობილი БА-20 (აი მათ კი დივერსანტი სწორედ რომ ვერ გაუმკლავდება). კიდევ ბატალიონში ჰყავთ 18 სამსახურეობრივი ძაღლი, სწორედ იმისათვის, რომ მათი დახმარებით დაშიფრული მოხსენებები იქნას გაგზავნილი. 10–20 კმ მანძილზე „კავშირგაბმულობის საშუალებად“ სავსებით შეიძლება გამოდგეს სასიგნალო რაკეტებიც, კოცონებიც, ფერადი კვამლებიცა და სხვა.
ასე, კავშირგაბმულობის ასეთი საშუალებებით (მართალია, მოტოციკლებისა და ავტომობილების გარეშე) ომობდნენ სუვოროვი და ნაპოლეონი, და ეს მათ ჩინებულად გამოსდიოდათ! XIX საუკუნის ბოლოს გამოჩნდა ტელეფონი. ტელეფონები წითელ არმიაში ბევრი იყო, სახელდობრ კი – 252 376 ცალი 1941 წ. 1 იანვრის მდგომარეობით [28]. საშუალოდ – 800-ზე მეტი აპარატი თითოეულზე 303 დივიზიიდან. სატელეფონო აპარატები უნდა შეერთდეს სადენებით. სადენებიც ასევე იყო. 1941 წ. 1 ივნისის მდგომარეობით წითელ არმიაში ირიცხებოდა 71 ათასი კმ ორსადენიანი სატელეფონო კაბელი 315 ათასი კმ ერთსადენიანი სატელეფონო კაბელი და 35 ათასი კმ სატელეგრაფო კაბელი [29]. ასეთი რაოდენობის სადენები შეიძლებოდა დედამიწისათვის ეკვატორზე ირგვლივ 10-ჯერ შემოეტარებინათ. ერთ დივიზიაზე გადაანგარიშებით საშუალოდ 1400 კმ სადენი გამოდის.
იმისთვის, რათა სადენებიანი მძიმე კოჭები თვითონ არ ეტარებინათ, კავშირგაბმულობის ბატალიონში 11 სატვირთო ავტომობილია. სადენები უნდა მოიხსნას კოჭებიდან, დალაგდეს, აპარატებზე იქნას მიერთებული. ამისთვის საჭირო არიან ადამიანები. ადამიანები იყვნენ. წითელი არმიის თითოეულ მსროლელ პოლკში – კავშირგაბმულობის ასეულია. 60 ადამიანი თითოეულში. დივიზიის კავშირგაბმულობის ბატალიონში 278 ადამიანია. და კიდევ კავშირგაბმულობის ოცეული სადაზვერვო ბატალიონის შემადგენლობაში. ერთ დივიზიაში მეკავშირეები დაახლოებით იმდენივე არიან, რამდენი გერმანელი დივერსანტიც იყო მთელ აღმოსავლეთ ფრონტზე.
მსროლელ დივიზიაში, რომლის შეტევის ტემპი თვით ყველაზე უფრო ოპტიმალური გაანგარიშებებითაც კი დღეში 10 კმ-ს არ აღემატებოდა, სადენებიან სატელეფონო ხაზებს პრინციპში შეეძლოთ მთელი აუცილებელი კავშირგაბმულობის უზრუნველყოფა. მიუხედავად ამისა, წითელი არმიის ქვეით ჯარს რადიოკავშირის საშუალებებიც ერგებოდა. 24 რადიოსადგური თითოეულ მსროლელ პოლკში. 37 რადიოსადგური საჰაუბიცე საარტილერიო პოლკში, 25 რადიოსადგური მსუბუქ საარტილერიო პოლკში, 10 საზენიტო დივიზიონში, სამი რადიოსადგური დივიზიის კავშირგაბმულობის ბატალიონში, სამი რადიოსადგური სადაზვერვო ბატალიონში... სულ მსროლელ დივიზიაში 153 (ას ორმოცდა ცამეტი) რადიოსადგური საშტატო განრიგის მიხედვით. დაიხსომეთ ეს ციფრი, პატივცემულო მკითხველო. და გაიგეთ, რომ როდესაც გარკვეული იდეოლოგიური ორიენტაციის „ისტორიკოსები“ იწყებენ წუწუნით მოთქმა-გოდებას „თემაზე“, რომ „რადიოკავშირის საშუალებებით ოკრუგის დივიზიები სულ 30 პროცენტით იყვნენ უზრუნველყოფილი“, ისინი გიყვებიან თქვენ იმის შესახებ, თუ როგორ გადაჭრეს დივიზიის სადენები დივერსანტებმა, რომელშიც იყო არა 153, არამედ მხოლოდ 46 რადიოსადგური.
ახლა რაოდენობიდან ხარისხზე გადავიდეთ. რადიოსადგურები იყოფოდა ე. წ. „საპოლკო“ და „საბატალიონო“ რადიოსადგურებად. „საპოლკოს“ სახით გამოიყენებოდა, როგორც წესი, რადიოსადგური 5-АК (მიღებული შეიარაღებაში 1939 წ.). გადამცემის სიმძლავრეა 20 ვტ, მოქმედების რადიუსი 25 კმ სატელეფონო და 50 კმ – სატელეგრაფო კავშირგაბმულობისას. როგორც ვხედავთ, „საპოლკო“ რადიოსადგურს პრაქტიკულად შეეძლო უზრუნველეყო კავშირგაბმულობა რგოლში „დივიზია-კორპუსი“. და ასეთი რაციები დივიზიაში საშტატო განრიგის მიხედვით უნდა ყოფილიყო 19 ცალი (კერძოდ, 3 სადაზვერვო ბატალიონში).
„საბატალიონოს“ სახით გამოიყენებოდა მსუბუქი გადასატანი რადიოსადგურები სიმძლავრით 1,5–3 ვტ (РБ, 6-ПК, РБК, РБС, РРУ და სხვა). გავრცელებული შეცდომის მიუხედავად, მათ შორის იყო რადიოსადგურებიც, რომლებიც ულტრა-მოკლე ტალღების დიაპაზონში მუშაობდნენ (მაგალითად, РРУ, რომელსაც ჰქონდა 58 ფიქსირებული დაყენება /настроек/ 33,25–40,5 მგჰც დიაპაზონში).
ეს – თეორიაა. და რა იყო საქმით? წითელი არმიის ფაქტიური აღჭურვილობა რადიოკავშირის საშუალებებით 1941 წ. 1 ივნისს იყო შემდეგი: 6729 რადიოსადგური 5-АК და 41 735 საბატალიონო რადიოსადგური ზემოთ დასახელებული ტიპებისა [29]. სინამდვილეში, ისინი უფრო მეტიც იყო, რადგანაც დოკუმენტს, რომლიდანაც არის აღებული ეს ციფრები, ეწოდება „კავშირგაბმულობის საშუალებათა არსებობის უწყისი სამხედრო ოკრუგებში“, და ოკრუგების გარდა იყო შეიარაღებული ძალების ცენტრალური დაწესებულებანიც. კერძოდ, დასავლეთის საგანგებო სამხედრო ოკრუგში (დიდი ნაწილი მოთხრობებისა „დივერსანტების“ შესახებ, რომლებმაც კავშირგაბმულობის სადენები „გადაჭრეს“, სწორედ ბელორუსიაში ომის პირველ დღეებთანაა დაკავშირებული) ირიცხებოდა 708 რაცია 5-АК და 5011 საბატალიონოც. საშუალოდ 10 – 10 საპოლკო და 73–73 საბატალიონო რადიოსადგური თითოეულ „მომხმარებელზე“ (ყველა ტიპის 44 დივიზია და 25 ცალკეული არტპოლკი).
რა თქმა უნდა, არც მსხვილი შენაერთების შტაბები ყოფილა დავიწყებული. კავშირგაბმულობის ორგანიზებისთვის რგოლში „კორპუსი-არმია-ფრონტი“ მასობრივად გამოიშვებოდა რადიოსადგურები РСБ და РСМК (სიმძლავრე 80 ვტ), 11-АК და РАФ (სიმძლავრე 500 ვტ). ისინი 1941 წ. 1 ივნისისათვის ერთობლივად 1638 ცალი მოითვლებოდა. საშუალოდ 18–18 ცალი თითოეულ მსროლელ და მექანიზებულ კორპუსზე (ხოლო კორპუსში კი სამი, ყველაზე დიდი – ოთხი დივიზია, რომელთაგან თითოეულზე იყო განკუთვნილი ერთი РСБ, პლიუს კორპუსის მეთაურობის კავშირგაბმულობის ხაზები მეზობლებთან და არმიის შტაბთან). კერძოდ, დასავლეთის საგანგებო სამხედრო ოკრუგში იყო 89 მძლავრი 11-АК და РАФ (ისინი ერთ სტრიქონშია ნაჩვენები) და 57 РСБ – და ეს თუ არ ჩავთვლით 34 სტაციონარულ საარმიო რადიოსადგურს სხვადასხვა ტიპისა. მეზობელ კიევის ოკრუგში, შესაბამისად, 107, 92 და 53.
როგორ იქნა ეს ყველაფერი გამოყენებული? ამის შესახებ დაწვრილებით ლაპარაკი შემდეგ თავებში გვექნება, მაგრამ ერთი შესამჩნევი დოკუმენტი სჯობს ახლავე მოვიყვანოთ. 1941 წ. ივლისის პირველ რიცხვებში (ციფრი დოკუმენტში ვერ გაირჩევა) სამხრეთ-დასავლეთის ფრონტის მე-5 არმიის სამხედრო საბჭო გზავნის მისდამი დაქვემდებარებული კორპუსების შტაბებში დირექტივას, რომელიც შემდეგი ფაქტების კონსტატაციით იწყება:
„ჩვენი არმიის მთელი საომარი მოქმედებების მანძილზე კავშირი რადიოთი მექანიზებულ კორპუსებთან, როგორც ერთადერთი საშუალება რადიოკავშისა, უკიდურესად არამდგრადად მუშაობს კორპუსების კავშირგაბმულობის უფროსთა ბრალეულობით. დადგენილია, რომ რადიოკავშირი, როგორც წესი, იკარგება ღამის დადგომასთან ერთად, იმ დროს როცა ატმოსფერული მონაცემები რადიოს მუშაობისათვის ღამით ყველაზე უფრო ხელსაყრელი გახლავთ. ეს იმის შესახებ მეტყველებს, რომ ან წყდება მუშაობა იმის შიშით, რომ არ მოხდეს მათი ადგილსამყოფელის პელენგაცია, ან კიდევ უბრალოდ რადისტებს სძინავთ. როგორც წესი, გადაადგილების მიზნით რაციების აკეცვის შესახებ არ გვატყობინებენ. ხდება რადიოსიგნალების ცხრილის სრული იგნორირება, და კორპუსის მოხსენებისათვის სიგნალებით არ სარგებლობენ. განსაკუთრებით მოქმედებათა მთელ მანძილზე უმსგავსი დამოკიდებულება რადიოკავშირის დამყარების საკითხისადმი 22-ე მექკორპუსის შტაბის მხრიდან ვლინდება. კაპიტან ფილიმონოვის მოხსენების მიხედვით 22 მექკორ-ის რაცია ორი დღეღამის მანძილზე სრულებით არ მუშაობდა იმის გამო, რომ ჭაობში ჩაეფლო და ამის შესახებ არავინ არ მოგვახსენებს. ესეც ცოტაა, ამ კორპუსის კავშირგაბმულობის უფროსის განკარგულებით რაცია მხოლოდ მიღებისთვის მუშაობაზე გადადის – ისევ შიშის გამო რომ არ იქნას პელენგირებული...“ [277]
თუმცა კი, წითელი არმიის მსროლელ დივიზიასა და მისი შესაძლებლობების ვერმახტის ქვეით დივიზიასთან დაპირისპირებას დავუბრუნდეთ. იყო ისეთი პარამეტრებიც, რომელთა მიხედვითაც გერმანული დივიზია უდავოდ აღემატებოდა საბჭოთას. უწინარეს ყოვლისა – მოტოციკლები. ვერმახტის ქვეით დივიზიას ერგებოდა 530 მოტოციკლი (მათ რიცხვში 190 ეტლებით), საბჭოთა დივიზიის შტატით კი ისინი სულ 14 იყო. მოტოციკლისტების სპეციალური ქვედანაყოფები გერმანულ ქვეით დივიზიაში არ ყოფილა, მაგრამ მოტოციკლეტებით უხვად იყო გაჯერებული დივიზიის პრაქტიკულად ყველა ნაწილი: მათით მგზავრობდნენ მეკავშირეები, მზვერავები, კურიერები, შიკრიკები, ექიმები და სხვა. კიდევ ერთი სტრიქონი დივიზიის მატერიალური ნაწილის ჩამონათვალში – მსუბუქი ავტომობილები. ისინი გერმანელებს 394 ჰყავდათ წითელი არმიის მსროლელი დივიზიის 19-ის საპირისპიროდ.
არითმეტიკული აღმატება სახეზეა. ტაქტიკური კი არც იმდენად დიდია, რაც ერთი შეხედვით შეიძლება მოგვეჩვენოს. საბჭოთა მსროლელი დივიზიის მეთაურთა შემადგენლობის დიდი ნაწილი ცხენებით უნდა გადაადგილებულიყვნენ (ამ მიზნით დივიზიის შტატში 616 საჯდომი ცხენი იყო გათვალისწინებული). კამათი არ არის, გერმანელი ოფიცერი მსუბუქ ავტომობილში უფრო სწრაფად და შეუდარებლად მეტი კომფორტით გადაადგილდებოდა სივრცეში – იმ დრომდე, სანამ ეს სივრცე ძველი კეთილი ევროპის ქვაფენილი გზები გახლდათ. საშემოდგომო უგზოობისას, იმ მიმართულებებზე, რომლებსაც რუსეთში „გზები“ ეწოდებოდა, მსუბუქი ავტომობილი ან სრულიად ჩერდებოდა, ან უხდებოდათ მისი შებმული წყვილი ცხენით ბუქსირება (არის შესაბამისი ფოტოგრაფიებიც)...
როგორც არ უნდა ყოფილიყო, ვერმახტის ქვეითი დივიზიის პირადი შემადგენლობის ძირითადი მასა ფეხით მიდიოდა. მთელი არტილერია (ტანკსაწინააღმდეგოს გარდა) ცხენებით გაწევაზე იყო. სწორედ ეს ორი ფაქტი განსაზღვრავდა მარშის შესაძლო ტემპს. მსუბუქი სატრანსპორტო საშუალებების (მოტოციკლები და მსუბუქი ავტომობილები) სიუხვეს აქ არაფრის შეცვლა არ შეეძლო – თუმცა კი, რა თქმა უნდა, მათი არსებობა დივიზიის საერთო საბრძოლო პოტენციალს ამაღლებდა. ხოლო რაც შეეხება სატვირთო ავტომობილებს (ეს კი – ზურგების ძვრადობა და საბრძოლო მასალების მიწოდებაა), საშტატო განრიგის ციფრები სავსებით თავსებადია (615 ვერმახტის ქვეით დივიზიაში და 529 საბჭოთა მსროლელ დივიზიაში). თავიდანვე აღვნიშნავთ, რომ ასეთი რაოდენობის მანქანები წითელი არმიის დივიზიაში მხოლოდ ღია მობილიზაციის გატარების შემდეგ შეიძლებოდა გამოჩენილიყვნენ.
უკანასკნელი – რიგის მიხედვითაც, და მნიშვნელოვნების მიხედვითაც – ეს ადამიანთა რაოდენობაა. ადამიანები ვერმახტის ქვეით დივიზიაში იყვნენ 16 %-ით მეტი, ვიდრე წითელი არმიის მსროლელ დივიზიაში (16 859 წინააღმდეგ 14 483-ისა). ამის ახსნა ყველაზე უფრო მარტივია. უწინარეს ყოვლისა, გერმანულ დივიზიაში იყო უფრო მრავალრიცხოვანი ზურგის ნაწილები და ქვედანაყოფები, იქ დაახლოებით 2 ათასი ადამიანით მეტი, ვიდრე საბჭოთა დივიზიაში. მეორეც, გერმანული საშტატო განრიგი თითქმის ყველგან ვარაუდობს ადამიანთა უფრო მეტ რაოდენობას ერთეულ იარაღზე; ასე, მაგალითად, დაზგის ტყვიამფრქვევის გათვლა გერმანელებთან შედგება ოთხი (!) ადამიანისაგან, ხოლო ისვრის კი, რა თქმა უნდა, მხოლოდ ერთი. გერმანელებთან საარტილერიო პოლკში 2696 ადამიანია 48 ქვემეხზე, საბჭოთა მსროლელი დივიზიის ორ არტპოლკში კი 2315 ადამიანი 60 ქვემეხზე და ა. შ. დაბოლოს, ვერმახტის დივიზიის შემადგენლობაში არის მთელი „საველე სათადარიგო ბატალიონი“ (876 ადამიანი შტატის მიხედვით), რაც საბჭოთა დივიზიაში საერთოდ არ ყოფილა.
რეზჲუმე. საბჭოთა მსროლელი და გერმანული ქვეითი დივიზიების საბრძოლო ნაწილებსა და ქვედანაყოფებში ადამიანთა და იარაღის დაახლოებით თანაბარი რაოდენობაა, მსროლელი დივიზიის არტილერია უფრო მეტად მძლავრი და მობილურია (მექგაწევა), ჰაერსაწინააღმდეგო და ტანკსაწინააღმდეგო თავდაცვის საშუალებები საბჭოთა დივიზიაში უფრო მეტია, ავტოტრანსპორტი და ზურგის სამსახურები კი გერმანელებთანაა უფრო მეტი. ზოგადად და მთლიანობაში – სავსებით ტოლფასოვანი შენაერთებია. და ეს, რა თქმა უნდა, შემთხვევითი დამთხვევა არ არის – გენერალური შტაბები მოსკოვში და ბერლინში ყურადღებით ადევნებდნენ თვალყურს პოტენციური მოწინააღმდეგის შეიარაღებული ძალების მშენებლობას.
არტილერია და საბრძოლო მასალები
დაუნდობელი „ომის ღმერთი“ XX ასწლეულის პირველი ნახევრის შეიარაღებულ კონფლიქტებში იყო არტილერია. არა ელეგანტური, სწრაფი გამანადგურებელი თვითმფრინავი, და არც მრისხანე ტანკი, არამედ უბრალო და შესახედავად უბრალო ნაღმსატყორცნი და ზარბაზანი ცეცხლის ლავით ანგრევდნენ თავდაცვით ნაგებობებსა და საკომანდო პუნქტებს, სწრაფად და შეუბრალებლად ანადგურებდნენ შეტევაზე გადმოსულ მოწინააღმდეგეს (მათ ანგარიშზეა ყველა დაღუპულისა და დაჭრილის ნახევარი მეორე მსოფლიო ომში), გზას უკაფავდნენ თავიანთ ტანკებსა და ქვეით ჯარს.
ნათქვამს ერთი, საკმარისად პირობითი, მაგრამ საჩვენებელი გაანგარიშებით განვმარტავთ – შევადარებთ საჰაუბიცე არტპოლკისა და ბომბდამშენი ავიაპოლკის შესაძლებლობებს. საკორპუსო არტპოლკი – ეს სამი დივიზიონია, სულ 36 ქვემეხი. ვივარაუდოთ, რომ ესენი 152-მმ ჰაუბიცებია. „დაძაბული ბრძოლის ერთ დღეზე“ დანახარჯის ნორმატივი 72 ჭურვია; ჭურვები არის სხვადასხვანაირი, მაგრამ ავიღოთ ტიპიური 40-კგ მსხვრევად-ფუგასური. საბოლოოდ, პოლკს შეუძლია „დადოს“ («выложить»), როგორც ამბობენ არტილერისტები, 104 ტონა. ამასთან საჭიროა აღინიშნოს, რომ ზემოთ მოხსენიებული ნორმატივი – ეს საანგარიშო სამომმარაგებლო ერთეულია, და ქვემეხის ტექნიკურ შესაძლებლობებთან არაფერი აქვს საერთო. 72 ჭურვს ჰაუბიცა გათვლისა და ტექნიკოსის რაიმე განსაკუთრებული დაძაბვის გარეშე ერთ საათში გაისვრის. ჭურვების არსებობისას (და ლულის გაციებისათვის აუცილებელი შესვენებებით) ციფრა 104 ტონა შეიძლება იქნას გაორმაგებულიც, გასამმაგებულიც, გაოთხმაგებულიც...
1941 წ. ზაფხულის საფრონტო ავიაციის ბომბდამშენი პოლკი – ეს არის 60 ბომბდამშენი СБ (средний бомбардировщик). მატერიალური რესურსების დანახარჯები ავიაპოლკისა და აეროდრომების შეიარაღებაზე, აღჭურვაზე, მომსახურებაზე, მფრინავებისა და მიწისზედა ტექნიკური პერსონალის მომზადებაზე უბრალოდ შეუდარებლად დიდია არტპოლკისთვის გასაწევ ანალოგიურ ხარჯებზე. და რას გვაძლევს ეს დანახარჯები შედეგად? უიშვიათეს შემთხვევებში ასრულებდა ბომბდამშენი პოლკი 60 თვითმფრინავ-გაფრენას დღეში და ჰყრიდა მტრის თავზე 36 ტონა ბომბებს (ტიპიური ჩატვირთვა – ექვსი ბომბი ФАБ-100). და ეს ტონებიც შეეძლოთ აეტანათ ჰაერში თვითმფრინავებს მხოლოდ დღისით, კარგ ამინდში, არტილერია კი ცეცხლს უშენდა მტერს მთელი დღეღამისა და მთელი წლის მანძილზე. სურათის სისრულისათვის კიდევ უნდა გავითვალისწინოთ, რომ არტილერია – გულდასმით გამიზვნისა და მაკორექტირებელთა ხარისხიანი მუშაობისას – ურტყამს მეტად ზუსტად, ხოლო იმ ეპოქის „ჰორიზონტალური ბომბდამშენები“ კი თვით საპოლიგონო პირობებშიც ძლივს თუ არტყამდნენ 300 მ რადიუსის წრეში* (*ნათქვამი სულაც არ ნიშნავს, რომ „ავიაცია ტყუილად მოიგონეს“. ავიაცია რადიკალურად აღემატება ლულიან არტილერიას სულ მცირე სამ პარამეტრში: „სროლის“ სიშორე, ერთეული საბრძოლო მასალის წონა, ოპერატიული მობილურობა. ავიაცია წყვეტს ისეთ ამოცანებს, რომელთა გადაწყვეტაც არტილერიას პრინციპში არ შეუძლია. მაგრამ იმაში, რაც სახმელეთო ჯარების უშუალო საცეცხლე მხარდაჭერას შეეხება, არტილერიის გადამწყვეტი როლი მეორე მსოფლიო ომის ეპოქაში უდავოა)
უმალვე აღვნიშნავთ, რომ ამხანაგ სტალინს არტილერია უყვარდა და მას აფასებდა, მისი როლი და მნიშვნელობა მკაფიოდ ესმოდა. ფინეთთან ომის შედეგების მიხედვით გამართულ თათბირზე (1940 წ. 17 აპრილი) იგი ამბობდა: „თანამედროვე ომი მოითხოვს მასობრივ არტილერიას. თანამედროვე ომში არტილერია – ეს ღმერთია... ვისაც უნდა ახალი თანამედროვე წესის მიხედვით გარდაიქმნას, მან უნდა გაიგოს, რომ არტილერია წყვეტს ომის ბედს, მასობრივი არტილერია...“ გაგებამ კონკრეტულ საქმეებში ჰპოვა თავისი გამოხატულება – იხ. ცხრილი 1 (შედგენილია 3-ისა და 33-ის მიხედვით).